  • Mfr # BULK-RS-S60-25
  • Zoro # G1977893
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60-25
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
3/16"
Width
12"
Length
12"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Color
Type
Commercial Grade
Application
Extreme Temperature
Compression Set
20 %
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tensile Strength
700 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 60A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair