  • Mfr # BULK-RS-S30-29
  • Zoro # G0346044
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S30-29
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
12"
Thickness
3/16"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
850 psi
Elongation
300 %
Finish
Color
Application
Extreme Temperature
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Type
Commercial Grade
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Maximum Temperature
400 Degrees F
8 N/mm
Oil Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Poor
Tensile Strength
850 psi
Shape
Sheet
Compression Set
35 %
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 30A, Grade Standard, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 850 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair, Water Resistance Good