  • Mfr # BULK-RS-S40-27
  • Zoro # G1127585
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-27
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
3/8"
Length
12"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
500 Degrees F
Application
Extreme Temperature
Color
Type
Commercial Grade
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Shape
Sheet
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
20 %
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 40A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.375 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair