  • Mfr # BULK-RS-S60-13
  • Zoro # G2357686
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60-13
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
12"
Thickness
3/8"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Color
Material
Application
Extreme Temperature
Density
1.25 g/cc
Tensile Strength
700 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Fair
Minimum Temperature
Tear Strength
17 N/mm
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
500 Degrees F
Compression Set
20 %
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 60A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.375 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair