  • Mfr # BULK-RS-H40-154
  • Zoro # G7275303
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-154
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
2 in
Overall Thickness
0.03125 in
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 407
Grade
Standard
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.5 g/cc
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Temperature
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Strip
Minimum Adhesive Temperature
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Compression Set
33 %
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in, Abrasion Resistance Good