  • Mfr # BULK-RS-E60-90
  • Zoro # G7275766
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-50 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-90
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.25 in
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-50 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Tensile Strength
1,000 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Poor, Water Resistance Excellent