  • Mfr # BULK-RS-V75-326
  • Zoro # G7276283
/ea
Key Features
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature Resistant
Rubber Material
Viton(R)
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-V75-326
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
1/2 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
1/2 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Viton(R)
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK 707
Grade
Standard
Color
Material
Viton
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Tear Strength
22 N/mm
Adhesive Type
High-Temp
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Shape
Strip
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Maximum Temperature
400 Degrees F
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Chemical Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Density
1.9 g/cc
Water Resistance
Good
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 1/2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good