  • Mfr # BULK-RS-H40-100
  • Zoro # G7275163
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-100
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.125 in
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 407
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
Density
1.5 g/cc
Weather Resistance
Fair
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Shape
Strip
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good