  • Mfr # BULK-RS-V75-220
  • Zoro # G7276028
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature Resistant
Rubber Material
Viton(R)
Durometer
75A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-V75-220
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Overall Width
6 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Viton(R)
Durometer
75A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Viton
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Strip
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Adhesive Type
High-Temp
Oil Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good