  • Mfr # BULK-RS-S40-113
  • Zoro # G7275039
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-S40-113
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
2 in
Overall Thickness
0.1875 in
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Material
Max. Temp. (F)
Compression Set
20 %
Density
1.25 g/cc
Maximum Temperature
500 Degrees F
Shape
Strip
Tensile Strength
700 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tear Strength
17 N/mm
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth