  • Mfr # BULK-RS-S40-183
  • Zoro # G7275565
/ea
Free Shipping & Returns
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-183
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
2 in
Overall Width
2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Shape
Strip
Poor
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Tensile Strength
700 psi
Tear Strength
17 N/mm
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Compression Set
20 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth