  • Mfr # BULK-RS-E60-905
  • Zoro # G8647387
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E60-905
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Width
4"
Length
36"
Thickness
1/2"
Overall Width
4 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BA 607
Grade
Standard
Color
Application
Weather Resistant
Type
Commercial Grade
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
Oil Resistance
Poor
Water Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Weather Resistance
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Tear Strength
20 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Abrasion Resistance
Good
Shape
Strip
Chemical Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Acrylic
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in, Abrasion Resistance Good