  • Mfr # BULK-RS-E60-894
  • Zoro # G3018009
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E60-894
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/16"
Width
2"
Length
36"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BA 607
Grade
Standard
Material
Color
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Weather Resistant
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
Weather Resistance
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
Adhesive Type
Acrylic
Chemical Resistance
Good
Shape
Strip
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Compression Set
33 %
Density
1.5 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Texture
Smooth
Water Resistance
Excellent
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Good