  • Mfr # BULK-RS-E60-902
  • Zoro # G8647371
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-902
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
4 in
Width
4"
Length
36"
Thickness
3/16"
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Overall Thickness
0.1875 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good