  • Mfr # 70ST0L-90A-1X48
  • Zoro # G4458618
Rubber Length
4 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
70ST0L-90A-1X48
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
4 ft
Width
1"
Thickness
1/2"
Length
48"
Overall Thickness
0.5 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
7,300 psi
Elongation
525 %
Tensile Strength
7,300 psi
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Maximum Adhesive Temperature
190 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Temperature
Compression Set
25 %
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Strip
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade Standard, Material Polyurethane, Standards ASTM D2240, Number of Ply 1, Maximum Adhesive Temperature 190 Degrees F, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -20 Degrees F, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 7,300 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in