  • Mfr # BULK-RS-S30-65
  • Zoro # G3018130
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S30-65
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/16"
Width
2"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
850 psi
Elongation
300 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Type
Commercial Grade
Material
Application
Extreme Temperature
Color
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Texture
Smooth
Tensile Strength
850 psi
Density
1.15 g/cc
Chemical Resistance
Good
Compression Set
35 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Maximum Temperature
400 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Shape
Strip
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Adhesive Type
High-Temp
Tear Strength
8 N/mm
Abrasion Resistance
Poor
Water Resistance
Good
Description
Rubber Sheet, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 30A, Grade Standard, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 850 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Poor