  • Mfr # BULK-RS-V75-445
  • Zoro # G0876705
Rubber Width
12 in
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-V75-445
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Width
12"
Length
24"
Thickness
1/16"
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Material
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Application
Corrosion Resistant
Compression Set
25 %
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material Viton, Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Excellent, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good