  • Mfr # BULK-RS-BHS50-325
  • Zoro # G4833295
/ea
See details
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-325
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
1 in
Overall Width
36 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 510, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.061 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1 in, Abrasion Resistance Good