  • Mfr # BULK-RS-H80-109
  • Zoro # G1927446
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H80-109
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Texture
Smooth
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Shape
Roll
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
25 N/mm
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Density
1.36 g/cc
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good