  • Mfr # BULK-RS-H90-103
  • Zoro # G1928922
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H90-103
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
90A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Standards
ASTM D2000 BF 910
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
25 %
Shape
Roll
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in, Abrasion Resistance Good