  • Mfr # BULK-RS-H90-112
  • Zoro # G1928380
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H90-112
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
10 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Standards
ASTM D2000 BF 910
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Compression Set
25 %
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good