  • Mfr # BULK-RS-HUS50-209
  • Zoro # G4851960
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-HUS50-209
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 517
Grade
Ultra Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
25 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Compression Set
28 %
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
2,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 517, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in