  • Mfr # BULK-RS-HUS60-46
  • Zoro # G4863039
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-HUS60-46
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 617
Grade
Ultra Strength
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Compression Set
28 %
Weather Resistance
Fair
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Tensile Strength
2,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
25 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 617, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good