  • Mfr # BULK-RS-H70-1083
  • Zoro # G602583694
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H70-1083
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
12 ft
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Density
1.5 g/cc
Material
Buna-N
Shape
Roll
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,000 psi