  • Mfr # BULK-RS-H60-949
  • Zoro # G802585849
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-949
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
15 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
33 %
Density
1.5 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Material
Buna-N
Tensile Strength
1,000 psi