  • Mfr # BULK-RS-BHS50-984
  • Zoro # G102585167
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BG510 A14 B14 EO14 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-984
Overall Length
20 ft
Overall Thickness
1 mm
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
280 %
Standards
Thickness Tolerance
+/-0.200 mm
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Good
Abrasion Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Material
Buna-N
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %