  • Mfr # BULK-RS-H40-1005
  • Zoro # G002585144
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 407
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-1005
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 407
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %