  • Mfr # BULK-RS-H80-83
  • Zoro # G1924969
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H80-83
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
20 ft
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Standards
ASTM D2000 BF 810
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Roll
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 20 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in