  • Mfr # BULK-RS-H40-957
  • Zoro # G102586133
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-957
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
25 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Color
Black
Oil Resistance
Excellent
Compression Set
33 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Tensile Strength
1,000 psi