  • Mfr # BULK-RS-H40-991
  • Zoro # G202582950
/ea
See details
Key Features
Durometer
40A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 407
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-991
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
25 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 407
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %