  • Mfr # BULK-RS-H40-992
  • Zoro # G602582888
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-992
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
35 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Maximum Temperature
250 Degrees F
Color
Black
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Material
Buna-N
Shape
Roll
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %