  • Mfr # BULK-RS-H60-977
  • Zoro # G502586528
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-977
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
35 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Shape
Roll
Color
Black
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
33 %
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.5 g/cc
Water Resistance
Good
Material
Buna-N
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi