  • Mfr # BULK-RS-H50-1069
  • Zoro # G602584011
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50-1069
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
40 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standard
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Roll
Texture
Smooth
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %