  • Mfr # BULK-RS-H50-1057
  • Zoro # G202583483
Durometer
50A
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50-1057
Overall Length
45 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
350 %
Tensile Strength
1,000 psi
Texture
Smooth
Material
Buna-N
Weather Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Roll
Color
Black
Compression Set
33 %