  • Mfr # BULK-RS-H50-1070
  • Zoro # G702583891
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 507
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50-1070
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
45 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 507
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Compression Set
33 %
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi