  • Mfr # BULK-RS-H50-1094
  • Zoro # G002584222
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50-1094
Overall Width
36 in
Overall Length
45 ft
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Material
Buna-N
Color
Black
Shape
Roll
Density
1.5 g/cc
Texture
Smooth
Compression Set
33 %