  • Mfr # BULK-RS-H60-978
  • Zoro # G302586506
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-978
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
45 ft
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %