  • Mfr # BULK-RS-H50-1071
  • Zoro # G302583918
Durometer
50A
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50-1071
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
50 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standard
Oil Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Shape
Roll
Compression Set
33 %