  • Mfr # BULK-RS-H60MD-4
  • Zoro # G302582546
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60MD-4
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Compression Set
15 %
Oil Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Shape
Roll
Tear Strength
18 N/mm
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Color
Blue
Tensile Strength
1,100 psi