  • Mfr # BULK-RS-H50-1072
  • Zoro # G702583945
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 507
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50-1072
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
55 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 507
Compression Set
33 %
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Material
Buna-N
Density
1.5 g/cc
Oil Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi