  • Mfr # BULK-RS-BHS50-916
  • Zoro # G802586082
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BG510 A14 B14 EO14 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-916
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
60 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
2 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
280 %
Standards
Grade
High Strength
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Color
Black
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Compression Set
30 %
Shape
Roll
Water Resistance
Good
Material
Buna-N
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi