  • Mfr # BULK-RS-H50-1102
  • Zoro # G802584910
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50-1102
Overall Thickness
0.75 in
Overall Width
36 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
350 %
Tensile Strength
1,000 psi
Color
Black
Density
1.5 g/cc
Weather Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %