  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-58
  • Zoro # G902586067
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E40FDA-58
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
22 N/mm
Oil Resistance
Poor
Tensile Strength
800 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
30 %