  • Mfr # BULK-RS-E60FR-15
  • Zoro # G102584290
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E60FR-15
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
10 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Material
EPDM
Maximum Temperature
200 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
28 %
Oil Resistance
Poor
Shape
Roll
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Tensile Strength
1,000 psi