  • Mfr # BULK-RS-E60-961
  • Zoro # G102586065
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-961
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
12 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Texture
Smooth
Material
EPDM
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Compression Set
33 %
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Color
Black
Tensile Strength
1,000 psi