  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-91
  • Zoro # G202586200
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40FDA-91
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
20 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Color
Cream
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Poor
Water Resistance
Excellent
Shape
Roll
Tensile Strength
800 psi
Adhesive Type
Acrylic
Material
EPDM
Thickness Tolerance
+/-0.008 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
22 N/mm
Compression Set
30 %