  • Mfr # BULK-RS-E60-1002
  • Zoro # G502586061
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BA 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-1002
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
20 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BA 607
Grade
Standard
Color
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Density
1.5 g/cc
Material
EPDM
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Compression Set
33 %