  • Mfr # BULK-RS-EFR50-79
  • Zoro # G202585258
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-79
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Fabric-Reinforced
Color
Black
Water Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
25 N/mm
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Reinforced Material
Fiberglass
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.3 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Texture
Smooth
Shape
Roll
Compression Set
25 %