  • Mfr # BULK-RS-E60-948
  • Zoro # G702586205
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-948
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
25 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Compression Set
33 %
Water Resistance
Excellent
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Material
EPDM
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Density
1.5 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi