  • Mfr # BULK-RS-E60FR-77
  • Zoro # G902584841
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60FR-77
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Texture
Smooth
Maximum Temperature
200 Degrees F
Shape
Roll
Oil Resistance
Poor
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Material
EPDM
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
28 %